Frombork

 

Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego, najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, z XVI-XVII w. Spłonęła w 1945 r. odbudowana w latach 1972-1973. Pełniła rolę wieży ciśnień w latach 1911 – 1945.

Obecnie w przyziemiu mieści się muzealne planetarium. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka.

W 1911 roku założono we Fromborku nowoczesny wodociąg. Z głębokości 35 metrów pompa podnosiła wodę do zbiornika umieszczonego w dzwonnicy, skąd rurami rozprowadzano ją do kanonii, zabudowań gospodarskich i ogrodów. Wieża ta uległa pożarowi w 1945 roku w czasie działań wojennych, zbiornik ukradziono już po wojnie, a stacja pomp, położona poza obrębem murów, nadal istnieje, aczkolwiek nieczynna i rozkradziona. Po działaniach wojennych przestał również funkcjonować kanał.

Informacje na podstawie artykułu „Kopernik nie budował wodociągu we Fromborku” Bolesława Orłowskiego, opublikowanego w czasopiśmie „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” nr 2 (64) z 1959 roku. 

 

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2014 r.

Frombork_dzwonnica_6

Frombork_dzwonnica_1 Frombork_dzwonnica_3 Frombork_dzwonnica_4 Frombork_dzwonnica_7

Widok ze szczytu wieży:

Frombork_dzwonnica_9