Piotrków Trybunalski

 

Wodociągowa wieża ciśnień wybudowana w latach 1925 – 1927. Zaprojektowana przez Władysława Leszka Horodeckiego (który przygotował także projekt hali targowej w Piotrkowie). Cylindryczny, stalowy, nitowany zbiornik ma pojemność 1.860 m³. Budowa wodociągów sfinansowana była z pożyczki udzielonej przez nowojorską firmę „Ulen & Co.”, z którą rząd polski podpisał umowę dotyczącą sfinansowania w kilku wybranych polskich miastach inwestycji sprzyjających unowocześnieniu infrastruktury i podniesieniu standardów sanitarno-zdrowotnych. Wieża pełniła rolę zbiornika wyrównawczego ciśnienia w sieci i nierównomierności dobowego zużycia wody. Stanęła w centrum, nieopodal dworca i ul. Słowackiego. Została wzniesiona na planie koła, w formie nawiązującej do renesansu. W dolnej części wysokiego korpusu wyraźnie wyodrębniona została część cokołu, w części środkowej umieszczono wąskie okna rozmieszczone w elewacji wzdłuż linii wznoszącej się spiralnie ku górze. Najbardziej ozdobna jest partia stanowiąca zwieńczenie wieży – rozmieszczono tu kilkanaście okienek oddzielonych od siebie krótkimi pilastrami. Elementem wieńczącym jest gzyms na kroksztynach. W tej części umieszczono także herb Piotrkowa.

(na podstawie artykułu Witolda P. Glinkowskiego „Amerykanie w Piotrkowie” w miesięczniku Spotkania z zabytkami nr 9 z 2001 r.)

W 2008 r. przeprowadzono remont wieży, w ramach którego odnowiono elewację, wymieniono dach oraz okna i drzwi wejściowe. Niestety wieża ciśnień nie została udostępniona zwiedzającym, nie został i nie jest przewidywany remont wnętrza obiektu, w którym wciąż znajduje się potężny zbiornik na wodę.

 

Wieża na starej pocztówce:

PiotrkowTrybunalski pocztowka

Zdjęcie z 1932 r. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego >> 

PiotrkowTrybunalski_wodociag_1932r

——————————————————————————————————————–

Zdjęcia przysłane przez Darka Klex z okresu budowy wieży:

PiotrkowTrybunalski_wodociag_budowa_2 PiotrkowTrybunalski_wodociag_budowa_1

——————————————————————————————————————–

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, luty 2009 r.
PiotrkowTrybunalski_wodociag(10)

PiotrkowTrybunalski_wodociag(14) PiotrkowTrybunalski_wodociag(9)

PiotrkowTrybunalski_wodociag(23) PiotrkowTrybunalski_wodociag(8) PiotrkowTrybunalski_wodociag(2)

PiotrkowTrybunalski_wodociag(21)

——————————————————————————————————————–

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, maj 2002 r.

PiotrkowTryb_1a      PiotrkowTryb_1b