Warmian-Masurian Voivodeship

Barczewo

Barczewo

Barczewo

Barczewo_2

Bartoszyce

Bartoszyce_wodociag

Biała Piska

BialaPiska

Biała Piska

BialaPiska_PKP

Biesal

Biesal

Biskupiec

  Miejska wieża ciśnień wybudowana w latach 1912-1913 wraz z miejską siecią wodociągową. Woda była czerpana z dwóch studni głębinowych usytuowanych ok. 130 m na południe od wieży ciśnień i doprowadzana przez stację pomp do zbiornika w wieży. Z wieży była grawitacyjnie rozprowadzana do odbiorców. Od lat 70. XX w. woda z nowych studni kierowana jest bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej, a wieża ciśnień służy jedynie dla zrównoważenia ciśnienia oraz wyrównania zmiennego dobowego zużycia wody. […]

Biskupiec Pomorski

BiskupiecPom_PKP

Biskupiec

Biskupiec_PKP

Bogaczewo

Bogaczewo_PKP

Braniewo

Braniewo_browar

Braniewo

Braniewo_PKP

Cimochy

Cimochy

Czerwonka

Czerwonka

Dąbrówno

Dabrowno

Dobre Miasto

DobreMiasto

Działdowo

Dzialdowo_1

Działdowo

Dzialdowo_PKP

Elbląg

ElblagZajazd

Elbląg

  Kolejowa wieża ciśnień. W wyniku wichury w 2017 r. wieża straciła część zbiornikową. . Zdjęcie: Przemysław Warczyński, 2020 rok ——————————————————————————————————————— Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2002 r.

Elbląg

Elblag_2

Ełk

  Miejska wieża ciśnień zbudowana w 1895 r. Posiada zbiornik o pojemności 400 m3. Była eksploatowana do lat 70. XX w. W 1994 r. została wpisana do rejestru zabytków. W wieży mieści się “Muzeum Kropli Wody”.   Zdjęcia: Wojciech Prorok, 2010 r.  ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Andrzej Miecznik, 2008 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2004 r.  ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, maj 2001 r.

Ełk

Elk_PKP

Frombork

  Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego, najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, z XVI-XVII w. Spłonęła w 1945 r. odbudowana w latach 1972-1973. Pełniła rolę wieży ciśnień w latach 1911 – 1945. Obecnie w przyziemiu mieści się muzealne planetarium. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka. W 1911 […]

Frombork

Frombork_wodociag

Giżycko

Gizycko

Giżycko

Gizycko_PKP

Gołdap

Goldap_PKP

Gołdap

  Zabytkowa wodociągowa wieża ciśnień, wybudowana w 1905 r. przez gdańską firmę „A. W. Müller”. Nad drzwiami umieszczony został herb Gołdapi i data „1905”. Zbiornik wieży miał pojemność 250 m3. Wieża została wyłączona z eksploatacji w 1986 r. w związku z pęknięciem zbiornika. Jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie właścicielem wieży jest Henryk Górny (właściciel także wieży w Giżycku). Wieża została odremontowana, zaadaptowana na nowe cele i od lipca 2009 r. jest udostępniana turystom. Prace nad […]

Górowo

Gorowo

Górowo Iławeckie

GorowoIlaweckie_PKP

Górowo Iławeckie

GorowoIlaweckie_wodociag

Iława

Ilawa_PKP1

Iława

Ilawa_PKP2

Iława

Ilawa_PKP3

Iława

Ilawa_wodociag

Iłowo – Osada

Ilowo

Jeziorany

Jeziorany

Kadyny

Kadyny

Karolewo

Karolewo

Kętrzyn

Ketrzyn_PKP

Kętrzyn

Ketrzyn_wodociag

Kętrzyn

Ketrzyn_zaklad

Kisielice

Kisielice_PKP

Kisielice

Kisielice_wodociag

Korsze

Korsze_PKP_1

Korsze

Korsze_PKP_2

Korsze

Korsze_PKP_3

Korsze

Korsze_PKP_nieistniejaca

Lidzbark Warmiński

LidzbarkWarminski_PKP

Lidzbark

LidzbarkWelski_PKP

Lidzbark

LidzbarkWelski_wodociag

Małdyty

Maldyty

Markowo

Markowo

Mikołajki

Mikolajki_wodociag

Miłakowo

Milakowo

Montowo

Montowo_PKP

Morąg

Morag_PKPnr1

Morąg

Morag_PKPnr2

Morąg

Morag_wodociag1

Morąg

Morag_Zatorze

Mrągowo

Mragowo_wodociag

Muszaki

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcie: Małgorzata Łoś, maj 2004 r.

Nidzica

Nidzica_PKP_1

Nidzica

  Kolejowa wieża ciśnień nr 2. Wybudowana w 1934 r. Posiada zbiornik o pojemności 200 m3. W 2005 r. została wpisana do rejestru zabytków.      Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2008 r.    ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2001 r.

Nowe Miasto Lubawskie

NoweMiastoLubawskie

Olecko

Olecko_PKP

Olecko

Olecko_wodociag

Olsztynek

  Komunalna wieża ciśnień z początku XX w.   Zdjęcia: Andrzej Miecznik, kwiecień 2015 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2008 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Andrzej Miecznik, 2007 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2001 r.

Olsztynek

  Kolejowa wieża ciśnień zbudowana w latach 30. XX w. Wieża zbudowana jest na rzucie prostokąta o wymiarach 10,31 x 5,80 m, w przyziemiu mieści przepompownię i magazyn. Na najwyższej kondygnacji umieszczone są 2 zbiorniki o płaskim dnie, po 40 m3 każdy. Na ścianie zewnętrznej wieży przymocowany jest listwowy wodomierz. Wieża ma wysokość ok. 12 m. W 1992 r. została wpisana do rejestru zabytków.    Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2008 r.

Olsztyn

Olsztyn_PKPulLimanowskiego

Olsztyn

Olsztyn_PKPulZientaryM

Olsztyn

Olsztyn_PKP_nowsza

Olsztyn

  Miejska wieża ciśnień oddana do użytku w 1899 roku, wraz z nowym wodociągiem. Zbudowana na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Wieża została zaadaptowana na obserwatorium astronomiczne (otwarto je 13 października 1979 r.). W 1989 r. została wpisana do rejestru zabytków.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2011 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2001 r.

Orneta

Orneta_PKP

Orneta

  Kolejowa wieża ciśnień powstała na początku XX w. Już nie istnieje. W jej miejscu w latach 50. XX w. wybudowano nową wieżę.

Orneta

Orneta_wodociag

Orzysz

Orzysz

Orzysz

Orzysz_koszary

Ostróda

Ostroda

Ostróda

Ostroda_PKP_1

Ostróda

Ostroda_PKP_2

Pagórki

Pagorki

Pasłęk

Paslek_wodociag

Pasym

Pasym

Pieniężno

Pieniezno_wodociag

Pisz

Pisz_PKP

Pisz

Pisz_wodociag

Ruciane Nida

RucianeNida

Ryn

  Wodociągowa wieża ciśnień z 1940 roku.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2001 r.

Sępopol

Sepopol_wodociag

Skandawa

Skandawa_PKP

Słobity

Slobity_PKP

Susz

Susz_wodociag

Szczytno

Szczytno_PKP1

Szczytno

Szczytno_PKP2

Szczytno

Szczytno_wodociag

Węgorzewo

Wegorzewo_Kal_wodociag

Węgorzewo

Wegorzewo_PKP1

Węgorzewo

Wegorzewo_PKP2

Wielbark

  Zdjęcia: Małgorzata Łoś, czerwiec 2004 r.

Wielbark

  Kolejowa wieża ciśnień.    Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2012 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, czerwiec 2004 r.

Wilczęta

  Współczesna, wodociągowa wieża ciśnień gminy Wilczęta.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2013 r.

Zalewo

  Dawna kolejowa wieża ciśnień. W okresie władzy Radzieckich Komendantur Wojennych, to jest do czerwca 1945 roku nastąpił demontaż szyn na linii Elbląg – Zalewo – Olsztynek. Linia nie została odbudowana. Budynki dworca zalewskiego przerobione zostały na mieszkania, a położona obok nich wieża ciśnień pełniła funkcje stodoły. Propozycja “Kuriera Polskiego” z siedemdziesiątych lat XX wieku, adaptacji tej wieży na kawiarnię nie wypaliła. Wieża jest obecnie w prywatnych rękach i ma być dostosowana do celów mieszkaniowych. Jest […]