Szczecin

 

Kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1897 r. przy stacji PKP Szczecin Główny. W zasadzie jest to sam zbiornik ustawiony na wysokiej skarpie nad parowozownią i warsztatami kolejowymi. Z uwagi na różnicę wysokości ponad 20 metrów nie było konieczności budowy trzonu wznoszącego zbiornik. Wieżę zaprojektował Bogdan Gisevius z Berlina, właściciel Biura Technicznego specjalizującego się w budownictwie wodociągowym. Wykonawcą wieży był Zarząd Kolei Państwowych w Szczecinie. Dzięki temu, że zbiornik posadowiony jest bezpośrednio na gruncie, można było nadać mu znaczną średnicę (14 metrów).

Zbiornik osadzony jest na ceglanym postumencie o wys. 1,9 m. Zbiornik metalowy, nitowany, typu Intze, o średnicy 12 m i pojemności 500 m3. Ściana osłonowa ma konstrukcję szkieletową, metalową wypełnioną betonem (osłania również cokół, na którym oparto zbiornik). Pierwotnie w ścianie osłonowej było 16 dużych okien zakończonych półkoliście i 16 oculusów. Część okien została zamurowana. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Informacje na podstawie Karty Ewidencyjnej Zabytków Architektury i Budownictwa,
autor: dr Stanisław Januszewski, 1991.

 

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2018 r.

Szczecin_Glowny_PKP(6) Szczecin_Glowny_PKP(3) Szczecin_Glowny_PKP(1) Szczecin_Glowny_PKP(7) Szczecin_Glowny_PKP(11) Szczecin_Glowny_PKP(12)

———————————————————————————————————————

Zdjęcie: Marcin Dziadowicz, 2012 rok

Szczecin