Piaseczno

 

Pozostałości wieży ciśnień na stacji kolejki wąskotorowej – Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Pod koniec XX w. wieża ta została rozebrana do wysokości około 2 m. Niezniszczone podobne wieże stoją jeszcze na stacjach Tarczyn i Grójec.

Korekta:

Budynek widoczny na zdjęciach to prawdopodobnie nie była jednak wieża ciśnień, ale budynek pompowni ze studnią wewnątrz. Wieża ciśnień stała obok i została w całości zburzona

Piaseczno_PKP_stare

Informacja znaleziona dzięki Forum EKSPLORATORZY >>.

Budowę kolejki rozpoczęto wiosną 1898 r. Eugeniusz Paszkowski otrzymał koncesję na budowę kolejki od Placu Keksholmskiego, wzdłuż Traktu Aleksandryjskiego (ul. Puławskiej) do Góry Kalwarii przez Piaseczno. 30 października 1898 roku nastąpiło otwarcie ruchu na linii od Placu Keksholmskiego do Piaseczna. W 1914 r. ukończono dalszy odcinek i pociągi zaczęły kursować do Grójca, obsługując również cukrownię “Czersk” w Jasieńcu. W 1926 r. otwarto linię do Nowego Miasta.
W 1935 r. nakazano zlikwidować tory na ulicach warszawy, kolejka została skrócona najpierw do ul. Odyńca, potem do ul. Ikara, aż ustabilizowała swą stację końcową na wybudowanym w 1937 r. Dworcu Warszawa Szopy (Dworzec Południowy) funkcjonującym aż do 1970 r. Likwidacja linii nastąpiła w 1971 r.
Kolejkę udało się jednak wpisać do rejestru zabytków i prowadzi ona do dziś działalność komercyjną, uruchamiając pociągi na zamówienie, przede wszystkim grup turystycznych i obsługując imprezy okolicznościowe (pod nazwą Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa).

 

 

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, styczeń 2008 r.
Piaseczno_PKP(7) Piaseczno_PKP(9) Piaseczno_PKP(12)

Piaseczno_PKP(3)