Pomeranian Voivodeship

Budowo

Budowo_PKP

Budowo

Budowo_wodociag

Celbowo

Celbowo

Choczewo

Choczewo

Chojnice

Chojnice_PKP

Chojnice

Chojnice_PKP_2

Chojnice

Chojnice_wodociag

Czarne

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcie: Zbigniew Antonowicz

Czersk

Czersk_1

Czersk

Czersk_2

Człuchów

  Miejska, wodociągowa wieża ciśnień.    Zdjęcia: Zbigniew Antonowicz

Damnica

Damnica_PKP

Dębnica Kaszubska

  Zakładowa wieża ciśnień na terenie dawnej papierni. Papiernia powstała w Dębnicy Kaszubskiej, na rzece Skotawie, już pod koniec XVI w. W XIX w. została znacznie rozbudowana, z małej papierni zmieniając się w potężny kombinat celulozowo-papierniczy, którego akcje notowano na giełdzie. Koniunktura trwała do roku 1912, kiedy to wybuchł pożar i doszczętnie strawił całą fabrykę. Ruiny nabyła wówczas Wracińska Fabryka Papieru z Kępic. Po odbudowie (najprawdopodobniej w czasie tej odbudowy zbudowano wieżę ciśnień), do 1931r. […]

Debrzno

Debrzno_wodociag_nowa

Debrzno

Debrzno_wodociag_stara

Dzierzgoń

Dzierzgon_wodociag

Gdańsk

  Kolejowa wieża ciśnień przy stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Prawdopodobnie wybudowana w latach 1913-1917.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, marzec 2002 r.

Gdańsk

GdanskPolitechnika

Gdynia

Gdynia_Grabowek_PKP

Gdynia

Gdynia_port

Grzymała

Grzymala

Jezierze

  Wodociągowa wieża ciśnień z 1930 r.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Kartuzy

Kartuzy

Kępno

  Kolejowa wieża ciśnień stojąca w lesie pomiędzy wsiami Kępno i Dominek. Wieża należała do niemieckiej stacji kolejowej Gabel (Kępno) leżącej na dawno rozebranej linii Słupsk – Cecenowo, z której dziś zostały tylko zagubione w lesie ruiny wieży. W 1897 r. otwarto linię Słupsk – Żelkowo – Smołdzino (Kępno było szóstą stacją od Słupska), w 1902 r. wydłużoną do Cecenowa. W 1913 r. oddano do użytku linię normalnotorową Ustka – Kępno Słupskie – Smołdzino, która na […]

Kłanino

Klanino

Korzybie

  Kolejowa wieża ciśnień, przy węźle kolejowym linii Słupsk – Szczecinek zbudowanej w 1878 r.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Kościerzyna

  Kolejowa wieża ciśnień zbudowana w 1954 r., według projektu Biura Projektów Kolejowych. Mieszczą się w niej dwa cylindryczne żelbetowe zbiorniki płaskodenne usytuowane koncentrycznie. Napełnienie wieży trwa około 12 godzin, a maksymalna pojemność wynosi 400 m3 – odpowiednio 180 m3  dla zbiornika wewnętrznego i 220 m3  dla zewnętrznego. Na jej szycie znajduje się urządzenie, które monitoruję poziom wody – pływak, połączony z prostym urządzeniem, które wysyła sygnał do pomp, aby te zaczęły tłoczyć wodę do […]

Kwidzyn

  Wieża ciśnień w Miłosnej, dzielnicy Kwidzyna, na terenie zespołu zabudowań stadniny koni, wzniesionego w latach 1907-10. Na dachu wieży pierwotnie umieszczony był wiatrak, który napędzał stację pomp, znajdującą się w budynku przyległym do wieży. Urządzenia zaprojektowano tak, by równocześnie można było pompować wodę i wytwarzać prąd. Pod wieżą znajdowała się studnia głębinowa. W wieży mieściły się dwa zbiorniki – górny pełnił funkcje grawitacyjnego filtra powolnego, a dolny był właściwym zbiornikiem wody. W 1981 roku […]

Łeba

Leba_PKP

Lębork

Lebork_PKP_1

Lębork

Lebork_PKP_2

Lębork

  Wieża ciśnień na Górze Parkowej (zwanej także Czantoryją) w Lęborku. Wieżę wzniesiono w 1912 roku i nazwano ją wieżą Bismarcka. U stóp wieży w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej do lat 60. ubiegłego wieku znajdowała się kawiarnia Parkowa, wcześniej restauracja Bismarcka. Obiekt spełniał rolę wieży ciśnień oraz platformy obserwacyjnej. Od 1998 roku popadał w ruinę. W 2019 r. zakończyła się rewitalizacja budynku. Informacje o wieży na stronie Wikipedii >>>    Zdjęcia: Małgorzata […]

Linia

Linia

Malbork

  Kolejowa wieża ciśnień, wzniesiona w 1901 r. na planie ośmiokąta foremnego z filarami na narożach. W wieży mieści się zbiornik wodny o sferycznie ukształtowanym dnie, metalowy piec węglowy oraz stalowe schody. W 1995 r. wieża została wpisana do rejestru zabytków.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Malbork

  Kolejowa wieża ciśnień, przy lokomotywowni. Wieża dwuzbiornikowa, wybudowana na planie wydłużonego ośmiokąta. Obudowa głowicy została przebudowana, pierwotna obudowa drewniana została zastąpiona murowaną.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Malbork

  Kolejowa wieża ciśnień, na terenie dzisiejszego Zakładu Naprawy Pojazdów Szynowych.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Malbork

  Wodociągowa wieża ciśnień przy pl. Słowiańskim. Została wybudowana w 1905 r.  przez firmę “Windschild & Langelott KG”, wraz z założeniem w mieście wodociągów. Pojemność stalowego zbiornika – 500 m3. Przez kilka lat obiekt popadał w ruinę, wybito szyby. Dzięki działaniom konserwatorskim pod koniec XX wieku przywrócono obiekt do obecnego stanu. Wieża w 1994 r. została wpisana do rejestru zabytków.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.  ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2008 r.

Miastko

Miastko_PKP

Miastko

  Miejska wieża ciśnień wybudowana w 1928 r. razem z innymi elementami centralnego wodociągu miejskiego – ujęciem wody, stacją pomp i uzdatniania wody oraz całą siecią wodociągową. Wodę czerpano z trzech studni głębinowych oraz z rzeki Studnicy i podawano bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej z wykorzystaniem pomp tłokowych. Niezużytą częścią wody napełniano zbiornik wieżowy, który pełnił rolę rezerwowego i wyrównującego ciśnienie. W wyniku ostrzału artyleryjskiego w 1945 r. został zniszczony dach wieży oraz ściana osłonowa […]

Miechucino

Miechucino

Miradowo

Miradowo

Nowy Dwór Gdański

  Miejska wieża ciśnień wybudowana w 1908 r. (oddana do użytku w 1909 r. – ten rok wskazuje chorągiewka na szczycie) Ma konstrukcję żelbetową (jedna z najstarszych konstrukcji tego typu w Europie) na planie ośmioboku. Szkielet z żelbetu wypełniony jest cegłą ceramiczną. Wieża ma ponad 30 metrów wysokości. Wejście prowadziło niegdyś przez niewielką przybudówkę. Wieża służyła mieszkańcom do 1965 roku, kiedy to został oddany do użytku Centralny Wodociąg Żuławski – wówczas wieżę wyłączono z użytkowania. […]

Nowy Dwór Gdański

NowyDworGdanski_PKP

Nowy Staw

  Wieża ciśnień wraz z budynkiem stacji pomp stanowiąca część sieci wodociągowej, którą zaczęto budować w 1914 r., ale ukończono dopiero w latach 1920-1921. Wieża pełniła swoją funkcję do 1965 r., tj. do wybudowania Centralnego Wodociągu Żuławskiego i uruchomienia nowej stacji wodociągowej. Wieża i budynek stacji pomp zostały w 1994 r. wpisane do rejestru zabytków. Wieża jest murowana z cegły, na planie koła, ma wysokość 36,85 m. Zbiornik metalowy, nitowany, o pojemności 150 m3. Informacje o […]

Ocypel

Ocypel

Prabuty

  Wieża ciśnień przerobiona z dawnej Bramy Kwidzyńskiej zwanej też Szpitalną wybudowanej w XIV w., będącej pozostałością murów obronnych. Brama ta była początkowo bramą wjazdową do miasta, od XVII w. była montażownią, potem składnicą prochów, aresztem policyjnym, a po odbudowie stała się wieżą ciśnień (od około 1908 roku do początku lat 60. XX wieku). W tym okresie miała jedną kondygnację więcej i była zwieńczona miedziana kopułą. Dzisiaj mają w niej siedzibę organizacje pozarządowe.   Wieża […]

Prabuty

  Kolejowa wieża ciśnień z początku XX w.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Maciej Pędrak, 2008 r.

Prabuty

  Kolejowa wieża ciśnień. Przypuszczalnie była to pierwsza kolejowa wieża ciśnień w Prabutach, przekształcona później na budynek mieszkalny. Zbiornik na wodę został zdemontowany.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Prabuty

  Wieża ciśnień wybudowana w latach 1928-1932, wraz z całym zespołem budynków szpitalnych (pawilony dla pacjentów, budynki gospodarcze, kaplica oraz budynki mieszkalne dla personelu). Początkowo był to zakład opiekuńczy dla osób z zaburzeniami umysłowymi. Po wojnie w kompleksie mieścił się szpital i sanatorium przeciwgruźlicze, aktualnie – szpital wielooddziałowy.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Prabuty

  Wodociągowa wieża ciśnień wybudowana w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Zarządzana jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów, Kanalizacji i Ciepłownictwa “PEWIK” Sp. z o.o. w Prabutach.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Pruszcz Gdański

  Kolejowa wieża ciśnień. Wieża została rozebrana w październiku 2007 roku.   Zdjęcia: Bolesław Wojtyniak, maj 2007 r.

Skórcz

  Kolejowa wieża ciśnień.         Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2015 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2005 r.

Słupsk

  Zakładowa wieża ciśnień na terenie elektrociepłowni.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Słupsk

  Kolejowa wieża ciśnień nr 1 (prawdopodobnie jest to najstarsza z wież na stacji w Słupsku).   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Słupsk

  Kolejowa wieża ciśnień nr 2 (przy ul. Kołłątaja). Konstrukcja ceglana, ośmioboczna. Na dolnych kondygnacjach mieścił się pub “Wieża Ciśnień”.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Słupsk

  Kolejowa wieża ciśnień nr 3 (przy parowozowni). Jedna z dwóch wież obsługujących kiedyś kompleks parowozowni (obecnie nieczynny i w dużej części rozebrany). Niestety obie wieże należące do dawnego kompleksu parowozowni zostały zburzone w maju 2009 r. Informację i zdjęcia można znaleźć tutaj >>>  i  >>> Film ze zburzenia drugiej wieży tutaj >>>   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Słupsk

  Kolejowa wieża ciśnień nr 4 (przy parowozowni). Jedna z dwóch wież obsługujących kiedyś kompleks parowozowni (obecnie nieczynny i w dużej części rozebrany). Niestety obie wieże należące do dawnego kompleksu parowozowni zostały zburzone w maju 2009 r. Informację i zdjęcia można znaleźć tutaj >>>  i  >>> Film ze zburzenia drugiej wieży tutaj >>>   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Smętowo Graniczne

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2005 r.

Smętowo Graniczne

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2005 r.

Starogard Gdański

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2015 r. ——————————————————————————————————————— Zdjęcia: Witold Jankowski

Starogard Gdański

  Wieża ciśnień wybudowana w latach 1894-1898, na terenie Zakładu Psychiatrycznego (obecnie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana) w Kocborowie, dzielnicy Starogardu.                Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2015 r. ——————————————————————————————————————— Zdjęcia: Bolesław Wojtyniak, wrzesień 2003 r. ——————————————————————————————————————— Zdjęcie: Tomasz Pluciński

Sztum

  Wodociągowa wieża ciśnień. Wybudowana około 1911 roku. W 1993 r. została wpisana do rejestru zabytków.   Wieża na starej pocztówce: ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r.

Szymankowo

  Kolejowa wieża ciśnień na stacji Szymankowo na linii Tczew – Malbork.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r. (w tym czasie linia Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny przechodząca przez Szymankowo była modernizowana)  ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Bolesław Wojtyniak, maj 2007 rok

Tczew

  Kolejowa wieża ciśnień wybudowana w latach 50. XX wieku. Była połączona w jeden system wodny z wieżą w Zajączkowie Tczewskim. Pływaki wskazujące poziom wody w zbiorniku wieżowym współpracowały z pompami w pompowni wody oddalonej o 1500 m. Niezależnie od tego wieża ciśnień była wyposażona w wodowskaz, oświetlony w nocy, umożliwiający obserwację poziomu wody w zbiorniku z terenu stacji kolejowej. Aktualnie od wielu lat wieża ciśnień jest wyłączona z eksploatacji i nie spełnia swej funkcji. […]

Tczew

  Miejska wieża ciśnień z 1905 r. Na przełomie lat 1904/1905 powstały w Tczewie Miejskie Zakłady Zaopatrywania w Wodę. Ich budowa kosztowała 523 tys. marek. Wodę, wydobywaną z kilku studni, pompowano do wieży ciśnień. Wieża została zaprojektowana w pracowni Davida Grove. Posiada stalowy, nitowany zbiornik o pojemności 400 m3. Całkowita wysokość wieży to 40,62 metra. Wieża funkcjonowała na potrzeby wodociągu do 1983 roku. W sierpniu 2003 r. tczewscy saperzy usunęli z wieży radziecki pocisk artyleryjski. Pocisk […]

Ustka

Ustka_PKP

Ustka

Ustka_wodociag

Waplewo Wielkie

  Żelbetowa wieża ciśnień zbudowana prawdopodobnie na potrzeby byłego Ośrodka Hodowli Zarodowej mieszczącego się w dawnym pałacu Sierakowskich. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią.   Zdjęcia: Andrzej Miecznik, lipiec 2013 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Maciek Krzykowski, luty 2010 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcie: Andrzej Miecznik, 1999 r.

Waplewo Wielkie

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcia: Andrzej Miecznik, lipiec 2013 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2012 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Bolesław Wojtyniak, maj 2007 r.

Władysławowo

  Kolejowa wieża ciśnień wybudowana ok. 1930 roku.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2008 r.

Zblewo

Zblewo

Zielin

  Kolejowa wieża ciśnień na stacji Zielin Miastecki leżącej na nieczynnej linii Korzybie – Bytów, budowanej etapami w latach 1883-1884. Wieża wybudowana na planie ośmiokąta, górna część drewniana, dolna z czerwonej cegły.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2008 r.

Bolesławowo

. Wieża ciśnień na terenie folwarku. W 1945 na obszarze zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego, należącego wcześniej do rodziny Modrow, utworzono Zespół Szkół Rolniczych CKP.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2015 r.

Gdańsk

. Wieża ciśnień wybudowana w latach 2014 – 2015 na Wyspie Sobieszewskiej (dzielnica Gdańska). Pojemność zbiornika 600 m3 (w zasadzie dwa zbiorniki po 300 m3 każdy, oba w kształcie pierścienia; każda z komór jest uszczelniona żywicą i wyposażona w śluzy podobne do tych w łodziach podwodnych, by w razie awarii zbiornika można było do niego wejść). Wysokość budowli 30 m, na wysokości 45 m n.p.m. umieszczono taras widokowy (można z niego podziwiać panoramę Zatoki Gdańskiej). Wieża […]

Kwidzyn

. Zabytkowa, neogotycka wieża ciśnień z 1890 r. (lata 90. XIX wieku, 1895-1900). W latach 70. Przeprowadzony został remont, który trochę zmienił wygląd wieży. Praktycznie usunięto całą przedwojenną osłonę zbiornika wraz z latarnią odpowietrzającą na górze. Nowa osłona jest szersza od tej oryginalnej i mniej ozdobna. Wieża pełniła swoją funkcję do końca XX wieku. Obecnie jest własnością prywatną. Jest wpisana do ewidencji zabytków. . Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2015 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia:  Hanna Lesner, 2014 […]

Ostrowite

. Wodociągowa wieża ciśnień w osadzie Ostrowite, w gminie Pszczółki. . Zdjęcia: Bolesław Wojtyniak, maj 2007 r.