Mazovian Region

Ciechanów

  Nowoczesna wieża ciśnień wybudowana w 1976 roku. Wieża ma unikalną konstrukcję – zbiornik z blachy stalowej, o pojemności 1.560 m3, ma kształt opony (torusa) wykonanej z rury o średnicy 6 m i opiera się na hiperboidalnej konstrukcji wsporczej, wykonanej z 64 prostych rur, z wierzchołkami odpowiednio przemieszczonymi w stosunku do ich podparcia na fundamencie. Głównym projektantem był architekt J. Bogusławski, projekt opracowano w Biurze Projektowo – Badawczym Budownictwa MIASTOPROJEKT MAZOWSZE w Warszawie przy współpracy Politechniki Warszawskiej. […]

Drwalew

Drwalew

Garbatka Letnisko

  Zdjęcia:  Małgorzata Łoś, sierpień 2008 r.

Gorzewo

  Wieża ciśnień w Gorzewie koło Gostynina (wcześniej nazywało się Kruk). Niegdyś – ok. 1936 r. mieściło się tam sanatorium przeciwgruźlicze, a do niego było pobudowane osiedle mieszkaniowe, wieża ciśnień służyła jeszcze do lat 90. XX w. do rozprowadzania wody po osiedlu, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w mieszkaniach.   Zdjęcie: Marek Dziubała, 2011 r.

Gostynin

Gostynin_PKP

Grodzisk Mazowiecki

GrodziskMazowiecki

Grójec

Grojec

Konstancin – Jeziorna

  Wieża ciśnień wybudowana wraz ze stacją wodociągów w 1899 r. według projektu E. Lilpopa. Była własnością Towarzystwa Akcyjnego Ulepszonych Miejscowości Letniczych, a następnie Zarządu Osady i Uzdrowiska Konstancin.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, grudzień 2008 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, marzec 2001 r.

Krasne

Krasne

Leszno

Leszno

Lipówki

Lipowki_wodociag

Łochów

Lochow

Małkinia Górna

Malkinia

Mińsk Mazowiecki

MinskMazowiecki

Mława

Mlawa_PKP

Nowy Dwór Mazowiecki

  Wieża wodna w Twierdzy Modlin. Wybudowana około 1870 r. na dziedzińcu koszar.    Wieża na starej pocztówce: ——————————————————————————————————————- Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2002 r.

Nowy Dwór Mazowiecki

ModlinTwierdza_2

Nowy Dwór Mazowiecki

  Kolejowa wieża ciśnień z lat 20. XX w. (budowa stacji kolejowej została ukończona w 1927 roku). Wieża wodna oraz budynek dworca zostały wzniesione prawdopodobnie według projektu Bronisława Brochwicz-Rogóyskiego i przy udziale Romualda Millera – dla Wydziału Budownictwa Warszawskiej Dyrekcji PKP w latach 20. XX w. Jest to konstrukcja ramowa, żelbetowa. W wieży mieści się żelbetowy płaskodenny zbiornik o pojemności 100 m3. Oryginalnie wieża posiadała spiczasty dach namiotowy przykryty dachówką. W 2003 lub na początku 2004 r. dach […]

Mszczonów

Mszczonow

Nasielsk

Nasielsk_PKP

Nowy Dwór Mazowiecki

NowyDworMazowiecki

Ostrołęka

Ostroleka_PKP

Otwock

  Kolejowa wieża ciśnień.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2007 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2004 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, czerwiec 2001 r.

Otwock

  Wieża ciśnień na terenie dawnego sanatorium m. Stołecznego Warszawy i Towarzystwa Brijus – Zdrowie, powstałego w latach 1911-29. Dziś na terenie dawnego sanatorium mieści się szpital. Cały zespół szpitalny wpisany został w 2006 r. do rejestru zabytków.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, sierpień 2007 r.

Otwock

  Wieża ciśnień na terenie dawnego Wojskowego Sanatorium Przeciwgruźliczego, powstałego w latach 1933-36.  Budowa kompleksu sanatoryjnego została ukończona w 1935 roku. Projektantem był Edgar Norwerth (architekt m.in. warszawskiej AWF i służewieckich wyścigów). Wzorował się na budownictwie sanatoryjnym Francji i Szwajcarii. Budynki gospodarcze i administracyjne projektował także architekt Biernacki. Cały zespół szpitalny wpisany został w 2006 r. do rejestru zabytków. Budynek główny kompleksu, wraz z łącznikiem i kuchnią, jest jednym z czołowych przykładów umiarkowanego funkcjonalizmu w architekturze […]

Pałuki

Paluki

Piaseczno

Piaseczno_PKP

Piastów

Piastow

Pilawa

Pilawa_PKP

Pionki

Pionki_zaklad

Platerów

Platerow

Płock

  Pięciokondygnacyjna wieża ciśnień wybudowana w latach 1892-94 przy ówczesnej ul. Warszawskiej, dziś Pl. Dąbrowskiego. Wieża stanowiła element miejskiej sieci wodociągowej, jej zbiornik miał pojemność „siedem tysięcy wiader”. Długo była jedną z najwyższych budowli w Płocku. W okresie międzywojennym znajdowały się w niej mieszkania, a po wojnie warsztat naprawczy i archiwum Wodociągów. Dwukrotnie w czasie wojen była uszkodzona, ale dzięki solidnej konstrukcji przetrwała bombardowania. Od wielu lat wieża stała pusta. Jakiś czas temu została przekazana pierwszemu […]

Płońsk

Plonsk

Pruszków

Pruszkow

Pułtusk

Pultusk

Radom

Radom_PKP

Radom

  Wodociągowa wieża ciśnień wybudowana w 1926 roku, według projektu architekta Feliksa Michalskiego. Jej wysokość to 28 metrów. W 1924 r. Magistrat Radomia zawarł z amerykańskim towarzystwem Ulen and Company umowę dotyczącą wykonania szeregu inwestycji komunalnych oraz udzielenia na na ten cel pożyczki w wysokości 2 571 000 USD. Prawie połowę pożyczki przeznaczono na budowę urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym wieży ciśnień. W 1927 r. powołano do życia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wieża służyła miastu do […]

Radom

  Wieża ciśnień w dzielnicy Potkanów na południu Radomia, zbudowana podczas wojny przez Niemców. Obecnie wykorzystywana przez wodociągi miejskie.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2009 r.

Radom

Radom_zaklad

Ruda Talubska

RudaTalubska

Siedlce

Siedlce_PKP

Siedlce

Siedlce_ulSokolowska

Sierpc

  Kolejowa wieża ciśnień wybudowana w latach 20. XX w. według typowego projektu. W 1999 r. w ramach „zabezpieczenia przed zniszczeniem” rozebrano i zdjęto stożkowaty dach wieży. Cały zespół dworca kolejowego, wybudowany w latach 1924-26, wpisany jest do rejestru zabytków.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, październik 2017 r. ——————————————————————————————————————— Zdjęcia: Leszek Kowalik, luty 2012 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2011 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, maj 2002 r.

Sierzchów

Sierzchow

Sochaczew

  Kolejowa wieża ciśnień z lat 20. XX w.   Zdjęcia: Krzysztof Łoś, kwiecień 2017 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, wrzesień 2009 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2002 r.

Sochaczew

Sochaczew_PKP_stara

Tarczyn

  Wieża ciśnień na stacji Tarczyn dawnej Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej (stacja położona na wschód od Tarczyna, między Rudą a Józefowem).   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2016 r.   ——————————————————————————————————————– Zdjęcia:  Karol Gawryś, sierpień 2015 r. ——————————————————————————————————————– Zdjęcie: Małgorzata Łoś, grudzień 2003 r.

Tarczyn

    Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2016 r. ——————————————————————————————————————— Zdjęcia: Małgorzata Łoś, kwiecień 2001 r.

Tłuszcz

Tluszcz

Tłuszcz

Tluszcz_PKP_tymczasowa

Warka

Warka

Warszawa

WarszawaFiltry

Warszawa

WarszawaGazownia

Warszawa

WarszawaGrochow_PKP

Warszawa

WarszawaHuta

Warszawa

WarszawaHuta_nr2

Warszawa

WarszawaLazienki

Warszawa

WarszawaOgrodSaski

Warszawa

WarszawaWyscigi

Warszawa

  Wieża ciśnień na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Uczelnia nosząca pierwotnie nazwę Państwowy (potem Centralny) Instytut Wychowania Fizycznego powstała z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Projektantem kompleksu był prof. Edgar Norwerth. Połączył on awangardową architekturę funkcjonalistyczną z elementami modernistycznego klasycyzmu i dekoracją w modnym wówczas stylu art déco. W skład zespołu wchodzą: gmach główny z aulą, pływalnia połączona z charakterystyczną wysoką wieżą ciśnień (wieżę ciśnień wybudowano, aby zapewnić możliwość sprawnego dostarczania wody do basenów, wieża stanowi jednoczesnie […]

Warszawa

Warszawa_FabrProdChemicznych

Warszawa

Warszawa_gazowniaSolec

Warszawa

Warszawa_Polfa

Warszawa

Warszawa_StalowniaPraska

Warszawa

Warszawa_Ursus

Warszawa

Warszawa_wodociagPraski

Warszawa

  Wieża ciśnień na terenie zakładów VIS. Decyzja o budowie zakładów została podjęta w 1900 roku. Wtedy to Spółka Akcyjna “Towarzystwo Fabryki Maszyn Gerlach i Pulst” zadecydowała o rozbudowie swoich dotychczasowych zakładów i przeniesieniu fabryki z ulicy Srebrnej na ulicę Dworską (obecnie ul. Kasprzaka). Powstał bardzo nowoczesny zakład produkujący obrabiarki, prasy hydrauliczne, a także całkowite wyposażenie warsztatów dla fabryk i hut. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości fabryka została znacjonalizowana i jako Państwowa Fabryka Karabinów stała […]

Wierzbica

Wierzbica

Wołomin

Wolomin

Ząbki

Zabki_szpital

Żyrardów

Zyrardow_PKP

Żyrardów

  Zakładowa wieża ciśnień na terenie tzw. Bielnika (zespół obiektów związanych z suszeniem przędzy i bieleniem tkanin, należący niegdyś do żyrardowskiej fabryki wyrobów lnianych). Wieża już nie istnieje, została zburzona przed 2015 r.   Zdjęcia: Małgorzata Łoś, listopad 2009 r.

Radom

. Zakładowa wieża ciśnień, na terenie dawnej garbarni. Wieża posiada żelbetowy jednokomorowy zbiornik na wodę. Zakłady garbarskie założył w 1897 r. Józef Samsonowski. Wielokrotnie zmieniały właściciela. Od 1919 r. funkcjonowały jako spółka Zakłady Garbarskie “Praca”. Przed wybuchem II wojny światowej garbarnia należała do inż. Mordechaja Cemacha. Zatrudniała około 90 pracowników i była jedną z najnowocześniejszych w kraju. Po wojnie weszła w skład Radomskich Zakładów Garbarskich jako zakład nr 3. Obecnie budynki stoją puste. . Zdjęcia: […]

Siedlce

. Nieistniejące bliźniacze wieże kolejowe. Były  elementem infrastruktury kolei Warszawsko-Terespolskiej, otwartej w 1866 roku, zwanej Drogą Żelazną Warszawsko-Terespolską, łączącej Warszawę z Cesarstwem Rosyjskim.  .

Parciaki

. Kolejowa wieża ciśnień z 1929 r. Na obudowie zbiornika – napis „Parciaki” z dwóch stron i z przodu data „1929”. . Zdjęcia: Małgorzata Łoś, czerwiec 2004 r.