Wrocław

 

Wodociągowa wieża ciśnień przy Al. Wiśniowej.

Projekt wieży ciśnień powstał w 1903 roku, zaś jego realizacja miała miejsce już rok później. Projekt został wykonany przez wrocławskiego radcę budowlanego i architekta – Karla Klimma, który projektując ten 62-metrowy budynek, przeznaczył mu nie tylko rolę zbiornika wody, ale także wieży widokowej. W dostawionej od południa okrągłej wieżyczce mieściła się elektryczna winda, wwożąca chętnych na platformę widokową umieszczoną na wysokości 42 metrów.

Zbudowana z cegły potężna konstrukcja wzorowana była na średniowiecznych, “staroniemieckich” zamczyskach. Została ustawiona na solidnej podstawie, w której do niedawna były mieszkania służbowe dla pracowników obsługujących urządzenia wodociągowe. Dolną kondygnację wieży zdobi utrzymana w duchu secesji dekoracja związana z symboliką wodną (niestety znacznie uszkodzona w czasie remontu): Tryton z nimfą. W płytkiej niszy została umieszczona studnia z postaciami trytona, czyli morskiego bóstwa – pół-mężczyzny i pół-ryby, na którego grzbiecie siedzi nimfa wodna. Dekorację tę opatrywała sentencja: “Nie szukaj przyjaciela w piwie i winie, one przynoszą krótką radość; będziesz jeszcze wesoły jako starzec, weź mnie więc do swej piersi”. Właściwy zbiornik na wodę dźwigany przez 9 potężnych filarów, pokrywa ośmiopołaciowy dach, zwieńczony czworoboczną, ostro zakończoną wieżyczką-latarnią. Wspomniane filary zdobią plakiety wypełnione z płaskorzeźbionymi stworami wodnymi autorstwa dwóch wybitnych artystów: Ignatiusa Taschnera i Roberta Bednorza.

Wieża cudem ocalała w czasie wojny, zniszczeniu uległ jedynie widokowy pomost, po wojnie uzupełniony podobnym. W czasie walk o miasto w 1945 r. pełniła rolę punktu dowodzenia. Jeszcze około roku 1985 służyła jako zbiornik wody, wyrównujący jej poziom dla południowej części Wrocławia.

W ostatnich latach wieża została odremontowana. Urządzono w niej kompleks gastronomiczny, z kawiarenką, sklepem z winami, salą restauracyjno-bankietową, restauracją oraz tarasem letnim. Górna część wieży (po byłym zbiorniku wodnym) jest jeszcze w etapie remontu. Na samej górze ma być taras widokowy. Po remoncie wieża wygląda naprawdę rewelacyjnie.   (strona wieżowej restauracji: http://www.wiezacisnien.pl/ >>)

 

Wieża na starych pocztówkach:

Wroclaw_ulWisniowa_lata20 Wroclaw_pocztówka

———————————————————————————————————————

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, maj 2014 r.

Wroclaw_ulWisniowa_2014r Wroclaw_ulWisniowa_2014r Wroclaw_ulWisniowa_2014r Wroclaw_ulWisniowa_2014r

———————————————————————————————————————

Zdjęcia: Małgorzata Łoś, lipiec 2008 r.

Wroclaw_ulWisniowa_2008_1

Wroclaw_ulWisniowa_2008_7

Wroclaw_ulWisniowa_2008 Wroclaw_ulWisniowa_2008_9Wroclaw_ulWisniowa_2008_10 Wroclaw_ulWisniowa_2008_8 ———————————————————————————————————————
Zdjęcie: Małgorzata Łoś, wrzesień 2000 r. 

Wroclaw